Nietrzymanie moczu uznane za chorobę cywilizacyjną
10 maja, 2019 7:54 amWedług WHO (World Health Organization) problem nietrzymania moczu dotyczy aż 30% kobiet przed menopauzą i do 60% po przekwitaniu. Inkontynencja dotyka co drugiej osoby po 70. Roku życia – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W Polsce problem ten dotyczy – według różnych źródeł – od 3 do 6 milionów kobiet. Tylko co dziesiąta osoba udaje się z tym problemem do gabinetu lekarskiego, jednak nie wszystkie z nich otrzymują fachową pomoc.
Osoby z inkontynencją najczęściej usiłują z problemem poradzić sobie we własnym zakresie. Niepowodzenie kończy się unikaniem życia towarzyskiego i intymnego. To z kolei nierzadko prowadzi do innej choroby cywilizacyjnej – depresji.
Powodzenie leczenia zależy od lekarza, do którego się zgłosi. Jeśli specjalista podejdzie do problemu interdyscyplinarnie i systemowo, szanse na skuteczną terapię rosną. Każdy etap leczenia, zaczynając od profilaktyki, kończąc na leczeniu operacyjnym, wymaga poddania się fizjoterapii, która nie tylko przyspiesza powrót do sprawności, ale także poprawia i wydłuża efekty kuracji.
Na całym świecie na skutek stałego rozwoju cywilizacji oraz postępującego uprzemysłowienia i urbanizacji gwałtownie wzrosła liczba czynników negatywnie wpływających na nasze zdrowie oraz życie. Człowiek korzystając z jej zdobyczy doprowadził do ograniczenia wielu aspektów swojej aktywności życiowej, w tym również aktywności fizycznej. W konsekwencji sam przyczynił się do rozwoju wielu chorób. Choroby cywilizacyjne stają się coraz bardziej powszechne i dotykają nie tylko ludzi starszych czy dorosłych, ale także młodzież, a nawet dzieci.. Niektóre są łatwe do wyleczenia, ale niektóre wiążą się z powikłaniami oraz długotrwałymi, kosztownymi i skomplikowanymi kuracjami, a jeszcze niektóre są wręcz nieuleczalne. Aby uniknąć wszystkich, a może przynajmniej niektórych z nich należy prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia przyczyniając się do wzrostu jakości życia przyszłych pokoleń.
Całość w publikacji: „Czy nietrzymanie moczu to choroba cywilizacyjna?”
Jolanta Adamczuk 1/, Janusz J. Kraczkowski 2/, Jacek M. Robak 2/, Kinga Żurawska vel Dziurawiec 3/
1/ SPZOZ Nałęczów
2/ Katedra i Klinika Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK nr 1 w Lublinie
3/ Wydział Pedagogiki, Kierunek: Pielęgniarstwo, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
Categorised in: Bez kategorii
Ten post został napisany przezGespar